یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های هر داستان فانتزی، تنوع بسیار زیاد گونه‌ها و نژادهای جهان آن است. این جنبه در سرزمین میانه تالکین که بیشتر با ارباب حلقه‌ها و هابیت‌ شناخته می‌شود بسیار پر اهمیت و هیجان انگیز است. از الف ها و دورف ها شناخته شده گرفته تا پری‌های دریایی که کمتر کسی با آن‌ها آشنایی دارد، همه بخشی از جهان بسیار زیبا و غنی ارباب حلقه‌ها هستند. هرکدام از این گونه‌ها در بخش مختلفی از سرزمین میانه زندگی می‌کنند و تاریخچه و ويژگی‌های خاص خود را دارند. اگر به جهان فانتزی جی‌آرآر تالکین علاقه دارید، با ما همراه باشید تا به معرفی تمام نژادهای ارباب حلقه ها بپردازیم.

انسان‌

انسان‌ها دومین نژاد اصلی سرزمین میانه بودند که توسط ایلوواتار، خدای یگانه، در آغاز عصر اول خلق شدند. در ابتدا الف‌ها آن‌ها را آتانی می‌نامیدند. مهم‌ترین ویژگی و هدیه انسان‌ها، فانی بودن است. درواقع علت اصلی ساخت آن‌ها و معنا بخشیدن به زندگی‌شان وجود خط پایان انتهای آن است.

اگرچه که انسان‌ها از یک نسل هستند، اما گروه‌های مختلفی از آن‌ها وجود دارد که ویژگی‌های تقریباً مشابهی با یکدیگر دارند اما زمان و مکان آن‌ها را از یکدیگر دور کرده است. یکی از مهم‌ترین گروه‌های انسان‌ها، دونداین است. آن‌ها طول عمر طولانی‌ای دارند که به طور متوسط 100 سال طول می‌کشد و مقاومت بسیاری در برابر شر دارند. آراگورن، یکی از شخصیت‌های شناخته شده داستان ارباب حلقه‌ها، از گروه دونداین است.

اگر از علاقمندان دنیای ارباب حلقه‌ها هستید، محصولات ما بهترین گزینه برای میز و اتاق شما هستند:

راویتا؛ راوی لحظه‌های به یادماندنی

الف‌ (Elf)

الف‌ها اما سه دوره پیش از انسان‌ها و به عنوان اولین فرزندان ایلوواتار خلق شدند. آن‌ها اولین نژاد بودند که خدای یگانه برای آرادا، یا جهان خلق کرد. الف‌ها اغلب به عنوان عاقل‌ترین و زیباترین موجودات سرزمین میانه شناخته می‌شوند. آن‌ها در برابر هرگونه بیماری مصون هستند و عمری ابدی دارند. درواقع الف‌ها هیچ‌گاه نمی‌میرند مگر اینکه توسط کسی کشته شده و یا در افسردگی عمیقی فرو روند.

درواقع الف‌ها یکی از مهم‌ترین گونه های ارباب حلقه ها هستند و پس از رسیدن به اوج توان جسمانی، دیگر پیر نمی‌شوند. برخی از الف‌های شناخته شده ارباب حلقه‌ها همچون الروند و گالادریل هزاران سال عمر دارند. الف ها در ارباب حلقه ها به طور مشخصی حواس بسیار بهتری نسبت به انسان‌ها دارند و بسیار سبک پا هستند. آن‌ها ترکیبی عالی از لطافت و قدرت هستند.

دورف‌ (Dwarve)

نام کوتوله های ارباب حلقه ها دورف است. آن‌ها برخلاف انسان‌ها و الف‌ها نه توسط ایلوواتار، بلکه توسط آئوله خلق شدند. آئوله یک آینو بود که مسئولیت شکل دادن به جهان ایلوواتار را برعهده داشت. دورف ها در ارباب حلقه ها در کنار ماه و خورشید از مخلوقات آئوله هستند و برای اولین بار در زیر کوهی در سرزمین میانه، مکانی که هیچکس حتی الف‌ها تاکنون ندیده بودند خلق شدند. با این حال الف‌ها اولین کسانی هستند که در سرزمین میانه زندگی می‌کردند و بنابراین، هفت دورف اول تا زمانی که زمان ظهورشان فرا رسید، در حالت سکون نگه داشته شدند.

کوتوله های ارباب حلقه ها مهارت بسیار ویژه‌ای در سنگ‌بری و کار در معادن دارند. آن‌ها همچنین معمارانی چیره دست هستند و قصرهای بسیار فوق‌العاده‌ای را در داخل و زیر کوه‌های عظیم درست می‌کنند. آن‌ها قدی کوتاه و بدنی تنومند دارند و استقامت بی‌نظیرشان، انرژی بی‌پایانی به آن‌ها می‌دهد.

هابیت‌ (Hobbit)

هابیت‌ها یک نژاد فانی هستند که در شایر و در دوران سوم زندگی می کنند. منشأ پیداش آن‌ها کمی مبهم است اما گفته می‌شود که در ابتدا از مناطق شمالی سرزمین میانه، زیر دیره‌های آندوین آمده‌اند. بیشتر هابیت‌ها به جایی که اکنون شایر نام دارد نقل مکان کرده‌اند و آن هایی که در شمال باقی ماندند، به نام استور شناخته می‌شوند. اسمیگل در ارباب حلقه ها نیز یک استور بود که به گالم تبدیل شد.

هابیت‌ها گونه قابل توجهی هستند. آن‌ها غلی‌رغم قد کوتاه و زندگی لذت جویانه‌شان، قادر به کارهای شگفت انگیز و باورنکردنی‌ای هستند. اگرچه که هابیت‌ها چندان به ماجراجویی‌هایشان شناخته نمی‌شوند. شهرت اصلی آن‌ها، به زندگی آرام و پر از غذای خوشمزه، در کنار نوشیدنی و دود است. اگرچه که گاهی اوقات هابیت‌هایی همچون بیلبو و فردو بگینز، ساکنین سرزمین میانه را شگفت زده می‌کنند.

اورک‌ (Orc)

اولین اورک ارباب حلقه ها توسط مورگوث، اولین ارباب تاریکی خلق شد. مورگوث این گونه را با ربودن و شکنجه الف‌ها به وجود آورد تا زمانی که تبدیل یه چنین هیولاهای وحشتناکی شدند. هدف او، استفاده از اورک‌ها به عنوان ارتش پیاده نظام خود برای تسلط بر سرزمین میانه بود.

اورک‌ها به عنوان نژادی شر، بی‌رحم و کاملاً متفاوت از الف‌ها شناخته می‌شوند. آن‌ها بندگان مخلص تاریکی هستند و چه برای مورگوث و چه برای سائورون می‌جنگند. اگرچه که اورک‌ها اغلب کوتاه‌تر از انسان‌ها هستند، اما دستان و زبان‌های بلندشان ظاهری تهدیدآمیز و ترسناک به آن‌ها می‌دهد. طبیعت وجودی آن‌ها به دور از زیبایی است و اورک‌ها حتی اگر نتواند چیزی برای کشتن پیدا کنند، به جانه گونه خودشان می‌افتند.

حتما بخوانید: معرفی شخصیت جوکر و بهترین نسخه‌های آن در سینما و کمیک

انت‌ (Ent)

به درخواست یاوانا، گونه‌ انت‌ها برای چوپانی و محافظت از درختان در سرزمین میانه به وجود آمدند. این گونه برای اولین بار پس از صحبت کردن الف‌ها با آن‌ها، حرف زدن را یاد گرفتند. انت‌ها مسئول محافظت از جنگل‌های خاص در برابر اورک‌ها و سایر خطرات بودند و یکی از قدیمی‌ترین موجودات سرزمین میانه هستند.

آن‌ها موجودات درخت مانندی هستند که به مرور زمان، بیشتر و بیشتر به درخت‌هایی که از آن‌ها محافظت می‌کنند شبیه شدند. این گونه قدرت بسیار زیادی نیز دارند. گفته می‌شود که زمانی انت‌های مونث نیز وجود داشتند اما مدت‌ها پیش گم شده‌اند. انت‌ها همچنان به دنبال آن‌ها هستند اما نمی‌توانند انت‌های مونث را جایی پیدا کنند.

ترول‌ (Troll)

ترول‌ها اسم موجودات ارباب حلقه ها است که ظاهری انسان نما داشته و قبل از عصر اول توسط مورگوث ساخته شده‌اند. آن‌ها هوشمند نیستند و برای انجام اعمال پلید ساخته شده و فقدان شعور، باعث فرمان برداری بهتر و پرهیز ار هرگونه هوس توسط آن‌ها می‌شود.

گونه ترول‌ها در زیر نور خورشید به سنگ تبدیل می‌شوند که این مسئله برای بیلبو در داستان هابیت، اتفاق خوبی بود. آن‌ها بسیار قوی‌ هستند و عمدتاً از ماهیچه ساخته شده‌اند اما به طرز باورنکردنی‌ای احمق هستند. آن‌ها رفتار وحشتناکی دارند و در بهترین حالت، می‌توانیم آن‌ها را وحشی خطاب کنیم.

بارو وایت‌ (Barrow-wight)

اگرچه که بارو وایت‌ها در فیلم‌های ارباب حلقه‌ها حضور ندارند، اما نمی‌توان از آن‌ها در معرفی تمام نژادهای ارباب حلقه ها نام نبرد چرا که حضور پررنگی در کتاب‌های تالکین دارند. آن‌ها موجوداتی تاریک هستند که می‌توانند تغییر شکل دهند و در فاصله‌ای نه چندان دور از شایر، در بارو داونز، گورهای دفن انسان‌های عصر اول ساکن می‌شوند.

آن‌ها در هر جایی که تاریکی وجود داشته باشد، زندگی می‌کنند چرا که خورشید دشمن شماره یک آن‌ها است. بارو وایت‌ها اغلب شبیه ارواح با چشمان نافذ و سرد، و دست‌هایی اسکلتی ظاهر می‌شوند. آن‌ها صدایی وحشتناک دارند که به نوعی قدرت هیپتونیزم کننده دارد. بارو وایت‌ها از سرزمین میانه وحشت دارند و اگرچه که در فیلم‌ها دیده نشدند، اما هم در کتاب‌ها و هم در بازی‌های ویدیویی ارباب حلقه‌ها حضور دارند.

دیگر گونه های ارباب حلقه ها

تا اینجای معرفی تمام نژادهای ارباب حلقه ها تقریباً تمام گونه‌های مهم و شناخته شده جهان تالکین را به شما معرفی کردیم. اما در ادامه قصد داریم به گونه‌ها و نژادهای کمتر شناخته شده و کم اهمیت‌تر بپردازیم. پس همچنان با ما همراه باشید.

اژدها (Dragon)

اژدهاها موجوداتی باستانی، باهوش و قدرتمندی بودند که در سرزمین میانه زندگی می‌کردند. منشأ به وجود آمدن دقیق آن‌ها کمی مورد بحث قرار دارد اما تقریباً بیان شده است که آن‌ها هزاران سال قبل از وقایع ارباب‌ حلقه‌ها و هابیت توسط مورگوث ساخته شده‌اند.

اژدهاها عمری قدرتمند، حیله‌گر، باهوش و دارای عمری بسیار طولانی هستند. آن‌ها علاقه و طمع بسیار زیادی به طلا و جواهرات دارند و برای خوابیدن روی جواهراتی که دزدیده‌اند شناخته می‌شوند. دلیل علاقه آن‌ها به طلا مشخص نیست اما گفته می‌شود که آن‌ها به جمع‌آوری طلا بیشتر از پیدا کردن غذا اهمیت می‌دهند. چرخه حیات آن‌ها کمی نامشخص است و مبهم است که یک اژدها نامیرا است و یا صرفاً عمری بسیار طولانی دارد. همچنین می‌دانیم که آن‌ها از تخم به دنیا می‌آیند.

پری دریایی (Mermaid)

پری‌های دریایی یکی از ارواح باستانی هستند که در اولین اشکال جهان تالکین ثبت شده‌اند. آن‌ها را مایا و اوسه ارتباط داشتند و در اغلب کارها به آن‌ها کمک می‌کردند. آن‌ها به اوسه کمک کردند تا جزیره‌ای را که والارها در آن‌ها قرار داشتند، به سرزمین غربی دور بکشند. پری‌ها حتی مروارید‌های زیادی از آب بیرون کشیدند تا به ساخت خانه اوسه کمک کنند.

غول‌ (Giant)

منشأ غول‌ها و حتی اینکه دقیقاً چه زمانی برای اولین بار در سرزمین میانه ظاهر شدند نامشخص است. با این حال به‌نظر می‌رسد که آن‌ها در عصر سوم وارد تاریخ مردمان سرزمین میانه شده باشند.

در هابیت غول‌های سنگی به صورتی توصیف می‌شوند که در هنگام طوفان‌های شدید و رعد و برق، همچون یک بازی به سمت یکدیگر سنگ پرتاب می‌کنند. شکل فیزیکی آن‌ها توضیح داده نشده و تقریباً هیچ اطلاعات دیگری نیز از آن‌ها نداریم.

حتما بخوانید: هرآنچه از فصل دوم Lord of The Rings می‌دانیم ؛ تاریخ انتشار فصل 2 ارباب حلقه ها

اوگر (Ogre)

وجود نژاد اوگر یک علامت سوال در دنیای تالکین است. آن‌ها تنها یک بار در هابیت نام برده شده‌اند. زمانی که گالم برای بیلبو بگینز معمایی درباره اینکه چه چیزی پادشاهی‌ها را خراب می‌کند و کوه‌های بلند را شکست می‌دهد پرسید، بیلبو در ابتدا به غول‌ها و اوگرها به عنوان پاسخ فکر کرد.

با توجه کمبود اطلاعات، این امکان وجود دارد که غول‌ها یک هیولای افسانه‌ای در فرهنگ عامه هابیت‌ها باشند تا یک موجود واقعی. همچنین ممکن است که تالکین با پیشرفت و گسترش در خلق جهان، تصمیم گرفته باشد این گونه را به کلی کنار بگذارد.

بالروگ (Balrog)

بالروگ‌ها یا والاراوکار به معنای دیو قدرت× در اصل مایار بودند. مایارها ارواح کوچک‌تری هستند که در خدمت والار قرار دارند. آن‌ها با شکوه مرگوث متقاعد شدند که به آرمان‌های او بپیوندند و توسط او به بالروگ تبدیل شدند.

این مایارهای فاسد شده، سه تا هفت نفر بودند و تبدیل به تازیانه‌های آتش مرگوث شدند. اولین اقامتگاه آن‌ها در اوتومنو، قلعه بزرگ کوه‌های آهن بود اما پس از شکست استادشان در نبرد قدرت، بالروگ‌ها و دیگر موجودات در خدمت ملکور به آنگبند گریختند و در آن‌جا به خواب زمستانی رفتند.

جمع‌بندی

این معرفی تمام نژادهای ارباب حلقه ها بود که باید می‌شناختید. اگرچه که این لیست می‌توانست تا چندین برابر طولانی شود، اما دیگر موجودات تالکین به دلایل مختلفی در لیست ما جای نگرفتند. مهم‌ترین دلیل آن‌ها، کم‌بود اطلاعات است. در دست نوشته‌های تالکین گونه‌ها و موجودات بسیاری وجود دارند که هیچ‌گاه به آن‌ها پرداخته نشده و در داستان‌ها نیز استفاده نشده‌اند. از سوی دیگر، گروه‌های گوناگونی وجود دارند که ممکن است به اشتباه یک نژاد در دنیای ارباب حقله‌ها شمرده شوند اما تعریف دیگری برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. مهم‌ترین مثال آن نیز گاندولف است که عده‌ای او را از نژاد جادوگرها می‌دانند اما درواقع چیزی تحت عنوان نژاد جادوگر وجود ندارد و جادوگرها صرفاً گروهی از مایارها هستند که به سرزمین میانه فرستاده شده‌اند. از همراهی شما تا پایان این مطلب سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *