سریال مندلورین نگهداری و بزرگ کردن بیبی یودا را به طرفداران جنگ ستارگان نشان داد. اما کامیک بوک‌ها و افسانه‌های جنگ ستارگان چه اطلاعاتی درباره نگهداری بیبی یودا به ما می‌دهند؟ گروگوی دوست داشتنی که بیشتر با نام بیبی یودا شناخته می‌شود، برای اولین بار درسریال ماندلورین دیده شد و طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد.

اما این موجود کوچک دوست داشتنی چگونه زندگی می‌کند و اگر بخواهیم یکی از آن‌ها را بزرگ کنیم باید به چه نکاتی بپردازیم؟ اصلاً بیبی یودا چه غذایی می‌خورد و چگونه می‌تواند حرف بزند؟ با ما همراه باشید تا به همین نکات پرداخته و پاسخ چگونه از یک بچه یودا نگهداری کنیم را باهم پیدا کنیم.

اطلاعات جامع در مورد بیبی یودا

بیبی یودا چه چیزی می‌خورد؟

با توجه به چیزی که از یودا در سه‌گانه اول جنگ ستارگان دیده بودیم، حدس و گمان طرفداران این بود که رژیم غذایی او گیاه خواری است. با این حال در اپیزود دوم فصل یک ماندلورین دیدیم که بیبی یودا یک قورباغه  را شکار کرد و خورد. در ادامه سریال نیز او بارها گوشت‌خواری کرد و از تخم قورباغه تا عنکبوت و حتی ستاره دریایی فضایی را خورد.

چگونه از یک بچه یودا نگهداری کنیم

حالا احتمالاً می‌توان گمان کرد که یودا تفاوتی بین غذای گیاهی و غیر گیاهی قائل نیست. با این حال همچنان نظریات دیگری نیز مطرح می‌شوند. با توجه به اختلاف سنی بسیار زیاد یودا و گروگو شاید حتی احتمال وجود داشته باشد که هرکدام با توجه به سن خود، رژيم غذایی متفاوتی دارند و غذای گوشتی برای سلامتی یودای پیر مفید نیست.


بیبی یودا با چه سرعتی رشد می‌کند؟

در اولین اپیزود سریال، فاش شد که گروگو 50 سال دارد اما همچنان یک نوزاد محسوب می‌شود. از سوی دیگر، استاد یودا در فیلم بازگشت جدای در سن 900 سالگی مرد و به لوک اسکای‌واکر گفته بود که به مدت 800 سال به جدای‌ها آموزش داده است. حالا سوال اینجاست که با توجه به این اعداد، مقیاس سن و سال بیبی یودا در مقایسه با انسان‌ها چگونه است؟ مسئله کمی پیچیده‌تر از این حرف‌ها است.

حتما بخوانید: رتبه بندی بهترین فیلم های کریستوفر نولان؛ 12 فیلم برتر خالق اوپنهایمر

اگر یودا 800 سال به تربیت جدای‌ها پرداخته باشد، یعنی او از سن 100 سالگی باید تبدیل به یک استاد جدای شده باشد. بیبی یودا نیز تا 50 سالگی یک نوزاد بوده است. پس می‌توان اینطور در نظر گرفت که شاید گونه یودا، تا سن 50 سالگی رشد بسیار کند و آهسته‌ای دارند اما در همین حدود رشد آن‌ها سرعت گرفته و شاید برای بازه‌ای با سرعتی همچون انسان‌ها رشد کنند. این تنها توضیح منطقی است که یودا بتواند از یک نوزاد 50 ساله به استادی 100 ساله تبدیل شده باشد.

از سوی دیگر، گفته می‌شود که جدای‌ها به دلیل نیرو می‌توانند عمری طولانی‌تر داشته باشند. با توجه به اینکه یودا تنها جدای شناخته شده از این گونه است، نمی‌توانیم بدانیم که دقیقاً گونه‌اش در حالت عادی چقدر عمر می‌کنند چرا که ممکن است او عمری طولانی‌تر از حد معمول داشته باشد. همچنین حتی غیرممکن نیست که به دلایلی گروگو نیز به خاطر استفاده از نیرو دوران نوزادی طولانی‌تری به نسبت هم‌نوعانش داشته باشد.


بیبی یودا با نیرو چقدر قوی‌تر می‌شود؟

بارها دیدیم که بیبی یودا در همین سن نوزادی می‌تواند اجسام را با نیرو بلند کند و کارهای شگفت انگیزی انجام دهد. اینجا سوالی به وجود می‌آید که اگر گروگو در این سن چنین قدرتی دارد، وقتی بزرگتر شود چقدر می‌تواند قوی‌تر شود؟ احتمالاً خود یودا بهترین نمونه برای مقایسه قدرت نسخه بزرگسال این گونه باشد.

بیبی یودا با نیرو چقدر قوی‌تر می‌شود؟

نکته حائز اهمیت این است که گونه یودا نه تنها قدرت بسیار زیادی دارند، بلکه اغلب در سمت روشنایی قرار دارند و تاکنون موردی دیده نشده است که به سمت تاریک کشیده شده باشند.


آیا بیبی یودا می‌تواند درست صحبت کند؟

یکی از منحصر به فردترین ویژگی‌های یودا نحوه صحبت کردن او بود. درحالی که اکثر موجودات کهکشان به زبان انگلیسی پایه و عادی صحبت می‌کردند، اما یودا همیشه ترتیب کلمات را مخلوط می‌کرد و به شیوه‌ای متفاوت آن‌ها را بیان می‌کرد. او درواقع قواعد را کنار زده و طرز صحبت خودش را دارد. برای مثال، او به جای جمله ‘ذهن این بچه واقعاً شگفت انگیز است’ چیزی مشابه ‘واقعاً شگفت انگیز، ذهن این بچه است’ استفاده می‌کرد.

حالا سوال اینجاست که آیا می‌توان گروگو یا هر شخص دیگری از این گونه را جوری آموزش داد که درست و به مانند دیگر موجودات صحبت کنند؟ در کمیک‌ها میچ و جدل که دو شخص دیگر از گونه یودا هستند هر دو به همین شکل صحبت می‌کنند. با این حال کمیک بازی Star Wars: Knights of the Old Republic و Knights of the Old Republic طرفداران را با یکی دیگر از گونه یودا به نام توکاره آشنا کرد. توکاره با  ساختار جمله و دستور زبان بهتری سخن می‌گوید. شخصیت اوتگ از بازی نقش‌آفرینی جنگ ستارگان: جمهوری قدیمی نیز به همین شکل است. بنابراین شاید بتوانیم با نحوه درست چگونگی نگهداری از بیبی یودا او را برای بهتر و درست‌تر صحبت کردن تربیت کنیم.

جمع‌بندی

شاید هنوز چیز زیادی از آینده گروگوی محبوب ندانیم؛ اما بی‌شک آرزوی بسیار از ما نگهداری از این موجود دوست داشتنی است و اینکه بدانیم احتمالاً مراحل رشدش چگونه خواهد بود، بسیار جذاب است. در هر صورت، حالا می‌دانیم که چگونه از یک بچه یودا نگهداری کنیم و علاوه بر رژیم غذایی مناسب، حواسمان باشد که باید به تربیت گفتار او نیز بپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *